گلکسی S23 اولترا یا آیفون ۱۴ پرو مکس؛ غول عکاسی و فیلم‌برداری موبایل کدام است؟

مشخصات دوربین‌ها

دوربین اصلی گلکسی S23 اولترا از حسگر ۲۰۰ مگاپیکسلی HP2 سامسونگ با پیکسل‌های ۰٫۶ میکرومتری و ابعاد ۱/۱٫۳ اینچ استفاده می‌کند. هر ۱۶ پیکسل مجاور، رنگ یکسانی را ثبت می‌کنند و تصویری با پیکسل‌های ۲٫۴ میکرومتری و ابعاد ۱۲٫۵ مگاپیکسل را تشکیل می‌دهند. HP2 در کنار فوکوس خودکار لیزری از تمام ۲۰۰ میلیون پیکسلش در فرآیند تشخیص فاز بهره می‌گیرد و در پسِ لنز معادلِ ۲۳ میلی‌متری با دیافراگم f/1.7 قرار دارد.

دوربین اصلی آیفون ۱۴ پرو مکس از حسگر ۴۸ مگاپیکسلی با ابعاد ۱/۱٫۲۸ اینچی و پیکسل‌های ۱٫۲۲ میکرومتری بهره می‌گیرد؛ روی سطح حسگر دوربین اصلی فیلتر Quad-Bayer قرار دارد؛ بدین‌مفهوم که هرچهار پیکسل مجاور، رنگ یکسانی را می‌بینند و درنتیجه عکس نهایی با وضوح ۱۲ مگاپیکسل ثبت می‌شود. دوربین اصلی آیفون ۱۴ پرو از نسل دوم سیستم لرزش‌گیر Sensor-shift استفاده می‌کند، از لنزی با دیافراگم تنگ‌ترِ f/1.8 به‌جای f/1.5 بهره می‌گیرد و برای فوکوس خودکار نیز به فناوری تشخیص فاز Dual-Pixel اتکا دارد.

دوربین‌های تله‌فوتوی ۳ و ۱۰ برابری گلکسی اس ۲۳ اولترا از حسگر ۱۰ مگاپیکسلی IMX754 سونی با ابعاد ۱/۳٫۵۲ اینچی و پیکسل‌های ۱٫۱۲ میکرومتری بهره می‌برند. مقابل دوربین‌های تله‌فوتوی ۳ و ۱۰ برابری اس ۲۳ اولترا به‌ترتیب لنزهای ۶۹ و ۲۳۰ میلی‌متری با دیافراگم‌های f/2.4 و f/4.9 قرار دارد. هر دو دوربین از لرزش‌گیر اپتیکال و فوکوس تشخیص فاز Dual Pixel بهره می‌برند.

دوربین تله‌فوتو آیفون ۱۴ پرو مکس از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی با ابعاد ۱/۳٫۵ اینچی و پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری به‌همراه لنزی با دیافراگم f/2.8، بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ برابری نسبت به تصویر دوربین اصلی، لرزش‌گیر اپتیکال OIS و فوکوس خودکار تشخیص فاز استفاده می‌کند.

وربین اولتراواید گلکسی اس ۲۳ اولترا از ماژول IMX564 سونی با ابعاد ۱/۲٫۵۵ اینچ و پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری استفاده می‌کند. این حسگر در برابر لنزی با دیافراگم f/2.2 و میدان دید عریض ۱۲۰ درجه‌ای قرار دارد. مجموعه‌ی دوربین اولتراواید از فوکوس خودکار برای ثبت عکس‌های ماکرو نیز پشتیبانی می‌کند.

دوربین اولتراواید آیفون ۱۴ پرو مکس ۱۲ مگاپیکسلی است و از حسگر ۱/۲٫۵۵ اینچی با پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری استفاده می‌کند. این حسگر دربرابر لنزی با دیافراگم f/2.2 قرار دارد و با بهره‌گیری از فوکوس خودکار Dual-Pixel امکان عکاسی ماکرو از فواصل بسیار نزدیک را نیز فراهم می‌آورد.

اما مقایسه…

گلکسی S23 اولترا درمقایسه با نسل پیشین خود بهبودهای وسیعی را تجربه کرده است و حالا عملکرد بهتری را در تمامی زمینه‌ها ارائه می‌کند؛ البته وجود تعدادی باگ‌های نرم‌افزاری در الگوریتم پردازش تصویر سبب می‌شود تا در برخی سناریوها کیفیت عکس‌های خروجی پایین‌تر از حد انتظار باشد.

در جدال میان گلکسی S23 اولترا و آیفون ۱۴ پرو مکس نمی‌توان با قاطعیت مدلی را به‌عنوان برنده‌ی نهایی انتخاب کرد؛ به‌عنوان نمونه در عکاسی در نور کم یا فیلم‌برداری نماینده اپل برتری خود را ثابت می‌کند درصورتی که گلکسی S23 اولترا بیشتر در عکاسی سلفی و بزرگ‌نمایی خودی نشان می‌دهد و موفق به عبور از رقیب خود می‌شود.

عکاسی در نور ایده‌آل نیز نتایج متفاوتی را به‌همراه دارد؛ گاهی نماینده‌ی اهالی کوپرتینو و گاهی نماینده کره‌ای‌ها عکس باکیفیت‌تری را ثبت می‌کند؛ بنابراین حتی در این بخش نیز نمی‌توان برنده‌ای قطعی را تعیین کرد.

باید درنظر داشته باشیم که پرچمدار تمام‌عیار سامسونگ هم‌اکنون در ابتدای عرضه‌ی خود به‌سر می‌برد؛ درصورتی که ماه‌ها از زمان عرضه آیفون ۱۴ پرو مکس می‌گذرد. ازاین‌رو همچنان جای بهبود عملکرد دوربین ازطریق به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری وجود دارد.