اسپیکر قابل حمل - خریددی
نکات قابل توجه در خرید اسپیکر

نکات قابل توجه در خرید اسپیکر

یک اسپیکر قابل حمل وسیله‌ای کاربردی برای استفاده به همراه موبایل یا لپ‌تاپ است، اما انتخاب این اسپیکر می‌تواند مشکل باشد؛ مخصوصاً با انتخاب‌های زیادی که در بازار وجود دارند که اندازه، شکل و قابلیت‌های متنوعی دارند و قیمت آن‌ها بسیار متفاوت و در بازه ۱۰۰,۰۰۰ تا چند میلیون تومان قرار دارد.

بهترین روش انتخاب یک اسپیکر قابل حمل امتحان کردن آن است. اما بیشتر اوقات این امکان وجود ندارد. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم شما را در امر انتخاب اسپیکر قابل حمل مناسب راهنمایی کنیم و نکات قابل توجه در خرید اسپیکر را خدمت شما ارائه نماییم.

همانطور که گفتیم انتخاب یک اسپیکر از روی اطلاعات آن، ایده‌آل نیست، اما نقطه خوبی برای شروع است؛ مخصوصاً زمانی که امکان تست اسپیکر را ندارید.

  • محدوده فرکانس

واحد اندازه‌گیری پاسخ فرکانسی هرتز (Hertz) است و به شکل یک بازه اعلام می‌شود. به عنوان مثال از بازه ۱۰۰Hz تا ۱۸,۰۰۰Hz. به صورت کلی هرچقدر که این بازه وسیع‌تر باشد، اسپیکر توانایی تولید صداهای متفاوت بیشتری را خواهد داشت. هرچند بازه فرکانسی وسیع‌تر به معنای کیفیت صدای بیشتر نیست و این امر به کیفیت فایل موسیقی، نحوه اتصال به اسپیکر و دستگاه پخش نیز بستگی دارد.

در موسیقی ۳ بازه فرکانسی داریم، بیس که صدای بم موجود در موسیقی است و از بازه ۲۰Hz تا ۲۵۰Hz را تشکیل می‌دهد؛ صدای خواننده و سازها که به عنوان میدرنج شناخته می‌شود و بازه ۲۵۰Hz تا ۴,۰۰۰Hz را تشکیل می‌دهد و تربل که صدای ریز و فرکانس بالا است و بازه ۴,۰۰۰Hz تا ۲۰,۰۰۰Hz را تشکیل می‌دهد.

  • ورژن بلوتوث

ورژن بلوتوثی که اسپیکر قابل حمل شما دارد نشان دهنده کیفیت انتقال صدا از تلفن یا لپتاپ به اسپیکر است و همچنین نشان می‌دهد که اسپیکر از چه فاصله‌ای می‌تواند صدای دستگاه را پخش کند. بهتر است به دنبال اسپیکرهایی با ورژن بلوتوث ۴ و بالاتر باشید زیرا این ورژن دارای مصرف بسیار کمی است و صدا را با کیفیت بالاتری نسبت به ورژن‌های قبلی خود انتقال می‌دهد. بلوتوث ورژن ۵ که جدیدترین نسخه این تکنولوژی است به تازگی وارد بازار شده و مقداری زمان می‌برد تا این تکنولوژی همه‌گیر شود.

  • درایورها

درایور یک اسپیکر، قلب آن است و مهم است تا اسپیکری با اندازه درایوری مناسب تهیه کنید. اکثر اسپیکرهای پرتابل مانند اسپیکر UE BOOM 2 درایوهایی به اندازه ۳۵ تا ۴۵ میلی‌متر دارند. به طور کلی هرچه اندازه درایو شما افزایش پیدا کند، بیس قوی‌تری دریافت خواهید کرد؛ به این دلیل که درایو بزرگتر قابلیت جا‌به‌جایی حجم هوای بیشتری را دارد. اگر هم اسپیکر قابل حمل با درایو بزرگتری مانند UE MEGABOOM می‌خواهید که درایو بزرگ ۵۰ میلی‌متری دارد، باید انتظار افزایش حجم اسپیکر خود را نیز داشته باشید.

تعداد و نحوه قرارگیری درایورها هم تأثیر زیادی در صدای یک اسپیکر دارد. به عنوان مثال اسپیکرهای کوچکتری مانند UE WONDERBOOM و Volkano Outback دارای یک درایو Full Range هستند و در سمت جلو یا بالا قرار گرفته‌اند تا انتقال صدای بهتری داشته‌ باشند. خیلی از اسپیکرها مانند UE MEGABOOM و Volkano Supersonic دارای دو درایور هستند که صدای بیشتر و بلندتری دارد.

  • نحوه اتصال

به جز اتصال بی‌سیم، بهتر است تا نحوه اتصال دیگری مانند AUX, SD Card, USB و یا حتی RCA وجود داشته باشد. این گونه اتصال‌ها عمر باتری اسپیکر شما را بیشتر می‌کنند و با اتصال کابلی کیفیت صدا نیز کمی افزایش خواهد یافت.

  • نحوه و محل استفاده از اسپیکر قابل حمل

اگر می‌خواهید از اسپیکر خود در خانه استفاده کنید، سعی کنید اسپیکری را انتخاب کنید که از نظر ظاهری با دکور اتاق شما سازگاری داشته باشد. و اگر بیشتر در بیرون از خانه می‌خواهید از اسپیکر خود استفاده کنید، سعی کنید اسپیکری ضد ضربه و یا حداقل ضد آب یا مقاوم در برابر آب تهیه کنید.

برای خرید یک اسپیکر پرتابل ضد آب یا ضد ضربه، گزینه‌های زیادی از Volkano Splash گرفته تا اسپیکر ضد آب و ضد ضربه مانند UE MEGABOOM پیش روی خود دارید.

یک ملاک دیگر برای انتخاب اسپیکر قابل حمل میزان عمر باتری است؛ مخصوصاً زمانی که می‌خواهید از اسپیکر خود در بیرون از خانه استفاده کنید و دسترسی به منبع برقی ندارید. به عنوان مثال اسپیکر قابل حمل UE BOOM 2 دارای عمر باتری ۱۵ ساعت است.