هدفون، هدست و ایرفون - خریددی
مقایسه هدفون، ایرفون و هدست

امروزه هدفون و هدست نقش مهمی در زندگی جوانان و همچنین سایر افراد جامعه ایفا می کنند. فرض کنید که منتظر اتوبوس باشید و یا با دوستان خود بیرون هستید، شما می توانید به جای گوش دادن به آهنگ از طریق بلندگو، به راحتی و بدون مزاحمت برای دیگران، به آهنگ مورد علاقه خود از طریق هدفون یا هدست گوش دهید. حال این سوال مطرح می شود که چه تفاوتی بین هدفون و هدست وجود دارد؟ آیا با یکدیگر فرق دارند؟

هدست، هدفون و ایرفون از لحاظ شکل ظاهری و عملکرد کاملا مشابه هستند، اما تفاوت­ های کلیدی دارند. در ادامه، در مورد این تجهیزات جانبی صحبت می کنیم و به شما کمک می کنیم، دستگاهی را خریداری کنید که متناسب با نیاز شما است.

هدست ها

هدست، هدفونی است که دارای میکروفون است. میکروفون هدست، ممکن است میکروفون بوم باشد. به این ترتیب، میکروفون به بوم متصل می شود و می تواند به دلخواه حرکت کرده و تنظیم شود. همچنین، هدست ممکن است دارای میکروفون in-line باشد. این نوع میکروفون به cord وصل می شود، که هدست را به کامپیوتر یا دستگاه های دیگر متصل می کند.

هدست‌ها، استفاده‌های گوناگونی دارند. این دستگاه، انتخاب اول در ارتباطات VoIP با سرویس‌هایی چون اسکایپ و همچنین ارتباط با سیستم تلفن است. هدست‌ها همچنین مناسب بازی های آنلاین با ارتباطات صوتی هستند.

هدست ها به دو شکل single-earpiece و double-earpiece موجود هستند.

هدفون ها

هدفون‌ها، ایرفون یا ایر اسپیکر نیز نامیده می شوند. در ساده‌ترین شکل ممکن، یک جفت هدفون، دو اسپیکر ساده است که با یک بند به یکدیگر متصل می‌شوند. این بند از بالای سر کاربر می گذرد. این بدان معنی است که اسپیکرها مستقیما روی گوش قرار می‌گیرند. تجربه گوش دادن به هدفون در مقایسه با اسپیکرهای سنتی، که بخش‌های زیادی از هوای اتاق را می‌لرزانند تا صدا را مجدد ایجاد کنند، بی نظیر است.

در مقابل، هدفون تنها مقدار کمی هوا را در اطراف گوش شنوندگان جابجا می کند. این قابلیت، کمک می کند تا صدایی خاص‌تر ایجاد شود. هدفون‌ها حذف نویز بهتری را نیز ارائه می دهند.

با گذر زمان، هدفون‌های مختلفی روانه بازار شده‌اند: هدفون های over ear، on ear، سیمی و بی‌سیم که در همه رده‌های قیمتی موجود هستند.

ایرفون‌ها

ایرفون‌ها، اسپیکر داخل گوش و جانشین هدفون‌ها هستند. ایروفن‌ها، که در داخل کانال گوش قرار می‌گیرند، ارتباطی مستقیم با منبع صدا برقرار می‌کنند. این دستگاه حتی هوای کمتری نسبت به هدفون را حرکت می‌دهد. این امر به این دلیل است که ایرفون‌ها تنها مقدار کمی هوا را در کانال شنوایی افراد می‌لرزانند.

ایرفون‌ها، میزان استفاده از هدفون‌ها را کاهش می‌دهند. این محصول، مناسب افرادی است که دایما در حال حرکت هستند. ایرفون‌ها همچنین انتخاب ورزشکاران، دوندگان و افرادی که حین تمرینات ورزشی موسیقی گوش می‌دهند، نیز هستند. هرچندکه، طراحی ایرفون تاثیر کمی بر حذف نویز دارد.

علاوه بر این، برخی افراد هم هستند که با این دستگاه احساس راحتی نمی‌کنند، چون در کانال گوش آنها قرار می‌گیرد. با این وجود، برای کسانی که تجربه‌ی استفاده از ایرفون‌ها را دوست دارند، کاهش حجم این دستگاه و مدل ارگونومیک آن می تواند بسیار راحت باشد.

مقایسه مشخصات هدست‌ و هدفون‌

این سوال اغلب در ذهن افراد است که هدست و هدفون چه تفاوتی دارند. بیشتر افراد تصور می‌کنند که این دو یکی هستند و فقط تفاوت‌هایی ظاهری دارند. اما هدست و هدفون دو محصول کاملا متفاوت هستند!

  • میکروفون

زمانی‌که در مورد “هدست” صحبت می‌کنید، به محصولی با میکروفون اشاره می‌کنید که این میکروفون می‌تواند متصل (attached) یا یکپارچه (Integrated) باشد. این اولین و بزرگترین اختلاف بین هدست و هدفون است. اصطلاح هدست تقریباً همیشه به یک جفت هدفون با میکروفون متصل اشاره دارد. اما یک جفت هدفون بدون میکروفون، دقیقا خود هدفون است.

به عبارت دیگر، بزرگترین تفاوت هدست و هدفون، میکروفونی است که هدست دارد. اگر بخواهیم خلاصه کنیم:

بدون میکروفون: هدفون

با میکروفون: هدست

  • کیفیت صدا

دومین تفاوت بزرگ هدست و هدفون، کیفیت صدا است. مطمئنا برخی هدست‌های خوب وجود دارند که بدون شک می‌توانند با هدفون های رنج پایین تا متوسط رقابت کنند، اما تعداد این هدست­ها خیلی کم است. در کل، صدایی که از یک هدفون می‌گیرید، کیفیت بسیار بهتری دارد.

  • راحتی

فاکتور سوم راحتی در کاربرد است. در VoIP (انتقال صوت از طریق آی پی)، هدست‌ها نسبت به هدفون راحت‌تر هستند چون هدست‌ها، میکروفون متصل دارند. بعضی از میکروفون‌ها به طور دائم روی هدفون قرار می گیرند اما برخی دیگر قابلیت جابجایی دارند.

مطلب دیگر این که در هنگام استفاده از هدفون، شما نیاز به دستگاه دیگری به نام میکروفون دارید، که بسته به آنچه شما استفاده می کنید، دست و پا گیر است. اکنون شما دو قطعه (احتمالاً) گران قیمت دارید، که نگهداری و حفظ آن ها دشوارتر است.

می‌توان نتیجه گرفت که هدست‌ها، به لحاظ راحتی، بهترین انتخاب است.

  • قیمت در برابر عملکرد

مقایسه هدفون+میکروفون با هدست کار راحتی نیست. هدست‌های گیمینگ امکاناتی را به شما می‌دهند، که بیشتر هدفون‌ها نمی‌توانند این امکانات را در اختیار شما قرار دهند. اگر فردی هستید که دوست ندارید کابل از شما آویزان باشد، یا همیشه در سفر هستید، هدست مناسب شماست.

غیرممکن نیست که شما هدفونی خوب و میکروفون مستقل را کمتر از مثلا 50 دلار پیدا کنید. هدفون های خوب گیمینگ که زیر 50 دلار قیمت دارند، می توانند با یک میکروفون 10 دلاری همراه باشند، که قابل مقایسه با یک هدست با همان قیمت هستند. اما این مسئله کاملا به تیپ شخصیتی شما بستگی دارد. اگر نگران هزینه نیستید و تنها می‌خواهید بهترین کیفیت صدا را داشته باشید، مطمئناً به دنبال یک جفت هدفون و یک میکروفون مستقل خوب به جای هدست باشید.

می‌توان نتیجه گرفت که هدست و هدفون دو تجهیز متفاوت که نام های آنها قابل تبدیل هستند، یا در موارد یکسانی از آنها استفاده می‌شود. دانستن تفاوت این دو تجهیز کمک می کند که شما محصولی را انتخاب کنید، که متناسب با شرایط شما باشد.

در ابتدا، شما باید نیاز خود را به صورت کامل مشخص کنید و بعد این که چقدر می‌خواهید هزینه کنید. اگر می‌خواهید از این تجهیزات برای فیلم و بازی استفاده کنید، بی‌شک هدفون‌ها گزینه‌ی بهتری برای شما هستند. اما اگر به دنبال دستگاهی برای ارتباطات VoIP و در کنار آن تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی هستید، هدست می تواند کمک بیشتری به شما کند.